6/26/2008

Berezwecz 1941

Nikołajewo: Polscy dyplomaci oddali hołd ofiarom stalinizmu
IAR, 2008-06-27
W Nikołajewie na Białorusi polscy dyplomaci oddali hołd ofiarom stalinizmu. To na tych terenach więziono tysiące naszych rodaków oraz obywateli innych narodowości, przygotowując ich do wywiezienia w głąb Rosji. W 67 rocznicę mordu Polacy mieszkający na Białorusi uczcili ich pamięć.

W więzieniu NKWD w Berezweczu, mieszczącym się w dawnym klasztorze bazylianów w dniach poprzedzających wywózkę na Syberię zamordowano kilkuset aresztowanych. Pozostałych więźniów, głównie narodowości polskiej wymordowano w okolicach wsi Taklinowo, obecnie zwanym: Nikołajewo.

Na wniosek rodzin ofiar, staraniem Rady Pamięci Ofiar Walki i Męczeństwa, stanął w tym miejscu pomnik. Monument wyobraża betonowy mur z zakratowanymi oknami i wysokim krzyżem. Na pamiątkowej tablicy umieszczono napis „Berezwecz 1941”.

Według różnych źródeł w zbiorowej mogile pochowano ponad 2 tysiące ciał. Dziś w tym miejscu Konsul Generalny w Mińsku, Krzysztof Świderek złożył wieniec a w uroczystej Mszy świętej ku czci pomordowanych wzięło udział kilkuset naszych rodaków mieszkających na Białorusi.

http://www.bialorus.pl/index.php?Rozdzial=Wiadomosci&&wiecej=14984